לבטח את הבית

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח משכנתא

אחת ההוצאות היקרות בלקיחת משכנתא הן ללא ספק עלויות הביטוחים. במאמר הבא, נגדיר אילו ביטוחים הבנק דורש מאתנו בעת לקיחת משכנתא וכן נעסוק מדוע אנו נדרשים לכך וכיצד נוכל לחסוך בעלות ביטוח משכנתא.

מה כולל ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא מחולק למעשה לשני סוגי ביטוחים עליהם נדון בהרחבה.

ביטוח נכס

הבנק מלווה לכם סכום של מאות אלפי שקלים (ויותר) לזמן ארוך מאוד. ככלל, ככל שמשך חיי הלוואה עולה, כך גדלה אי הוודאות ואתה הסיכון שכרוך בהלוואה. לכן, הבנק מעוניין לבטח את הנכס המשועבד עד שתסיימו להחזיר את ההלוואה. אם נרצה לפשט את הסיטואציה שלפנינו, ניתן לומר שכל עוד לא סיימתם להחזיר את המשכנתא, הבנק למעשה בעל הזכויות על הנכס אם נומר זאת בצורה פשוטה עוד יותר, הבית שלכם שייך לבנק וכל עוד הדירה מהווה את הבטוחה עבור הבנק בכל מקרה של אי עמידה בתנאי המשכנתא, הבנק מעוניין לבטח את הדירה ולשמור על מצבה וערכה בכל מקרה של נזק. הנזק יכול להיות נזק צנרת ועד נזקי מזג אוויר רעידת אדמה ושריפה.

ביטוח חיים

כפי שדנו בסעיף ביטוח הנכס, גם במקרה של ביטוח חיים, הבנק מבצע חשבון קר ופשוט. סכום ההלוואה גבוה מאוד ומשך הזמן גדול גם הוא, מה שמעלה את הסיכון שבהלוואה במקרה שחלילה אחד מבני הזוג נפטר. במקרה שכזה, מי שיישא בעלויות המשכנתא הנותרות היא חברת הביטוח. יש בסיטואציה הזו הרבה מאוד הגיון מאחר ואם ניקח לדוגמא משכנתא עם החזר חודשי של 4,000 ₪, בהתבסס על הכנסה משותפת של בני הזוג, במקרה שבו חלילה אחת המשכורות מפסיקות להיכנס לחשבון הבנק עקב מקרה של פטירה, יתכן וסביר שבן הזוג הנותר לא יוכל לעמוד בהחזר של 4,000 ₪. זו הסיבה שהבנק דורש ביטוח חיים. הבנק דואג לכסף שהלווה לכם (במקרה שחשבתם שמישהו שם באמת דואג לכם…)

ממה מושפע מחיר ביטוח משכנתא?

על מנת לענות על השאלה, יש צורך לפרק את ביטוח המשכנתא לשני הביטוחים שדנו בהם עד כה.

מחיר ביטוח נכס – מושפע מגודל הנכס והאזור שבו נמצאת הדירה. במשפט אחד ניתן לומר שעלות הביטוח נגזרת מעלויות הבנייה. כלומר כמה יעלה לבנות את הבית מחדש – מבלי להתחשב בעלות הקרקע. לכן יתכן מצב שבו ביטוח נכס לדירה זולה לרכישה, יעלה יותר מדירה יקרה לרכישה. לדוגמה, ביטוח נכס לדירת 3 חדרים ברמת אביב יכול להיות זול יותר מביטוח נכס לדירת 5 חדרים באשדוד למרות שמחיר דירה לרכישה ברמת אביב גבוה בצורה משמעותית ביחס לדירה באשדוד.

מחיר ביטוח חיים – מחיר ביטוח חיים עבור משכנתא מושפע מגורמים בריאותיים בשילוב נתונים סטטיסטיים משעממים של חברות הביטוח. בגדול, הגורמים שישפיעו על הצעת המחיר יהיו הגיל של המבוטחים, מצבם הרפואי והרגלי חייהם (מעשנים?, עושים בנג'י?).

אז כמה עולה ביטוח משכנתא?

לאחר שהבנו את אילו ביטוחים עלינו לבצע כאשר לוקחים משכנתא וממה מושפעים המחירים הללו, הגיע הזמן לדבר על המחירים.

ככלל, ניתן לומר שככל שתתאמצו, תשוו מחירים ותתמקחו, אתם עשויים לקבל הצעת מחיר טובה ולחסוך אלפי שקלים במשך השנים. נצלו את התחרות שקיימת כיום בשוק הביטוחים, התקשרו למספר חברות ביטוח ודרשו לקבל הצעת מחיר עבור הביטוחים שהוזכרו. סביר להניח שהם לא יעזבו אתכם עד שתקבלו את הצעתם. אל תירתעו ונצלו זאת לטובתכם. אתם עכשיו במקום שכולם רבים עליכם. נצלו זאת על מנת לקבל הצעה משופרת. בניגוד למקרים אחרים, לפי דעתי אלה הזמנים שאתם צריכים להוציא את הישראליות שבכם ובדרך לחסוך הרבה מאוד כסף.

אם קראתם את המדריך עד כה, בטח כבר הבנתם שאין להסתמך על הצעת המחיר שתקבלו מחברות הביטוח שעובדות עם הבנק. קחו יוזמה והשוו לפחות חמש הצעות מחיר. כמו כן תוכלו לקבל הצעות ביטוח משכנתא באתר זה.

כתבות שעשויות לעניין אתכם

כתיבת תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הינם הכרחיים.