בשביל לרכוש בית צריך הרבה מאוד כסף

איך מקבלים משכנתא?

בהנחה שאתם עומדים בתנאים לקבלת משכנתא, ישנם מספר שלבים שעליכם להשלים על מנת שתוכלו לצאת מהבנק עם המשכנתא המיוחלת.

שלב ראשון: איתור הנכס ובדיקתו

על מנת לקבל משכנתא יהיה עליכם למצוא נכס שתרצו לרכוש מאחר ומשכנתא ניתנת עבור רכישה של נכס מוגדר (או בנייה של נכס).

לאחר איתור הנכס, יש לבצע בדיקה משפטית בכל הנוגע לכשרות הנכס ולמצבו. הבדיקה כוללת אימות של זהות בעלי הנכס, בדיקה מדוקדקת על מנת לשלול אפשרות של משכון או שיעבוד הנכס. כמו כן וודאו שלא קיימת הערת אזהרה בנכס. כל הגורמים שהוזכרו ימנעו מכם לקבל משכנתא ועלולים לפגוע בזכויותיכם העתידיות על הנכס. היוועצו בעורך דין והוציאו נסח טאבו בלשכת רישום מקרקעין.

שלב שני: מסמכים דרושים

בשלב השני, יהיה עליכם לאסוף מספר מסמכים הכרחיים להגשת הבקשה. שימו לב שעל המסמכים להיות מקוריים או נאמנים למקור. את המסמכים מומלץ לתייק בצורה מסודרת ולשמור במקום בטוח.

  • תעודות זהות של המבקש/ים בצרוף ספח.
  • צרוף חוזה הרכישה של הנכס.
  • אם יש לכם תעודת זכאות, יש לצרפה.
  • תדפיסי חשבון הבנק של הלווים. במידה והמשכנתא תשולם מחשבון אחר, יש לצרף את פירוט החשבון. התדפיסים צריכים להיות לתקופה של שלושה חודשים.
  • אישור רישום הנכס על ידי מנהל מקרקעי ישראל, נסח טאבו או אישור חברה משכנת.
  • תלושי שכר – אם אתם שכירים, יהיה עליכם להמציא שלושה תלושי שכר בעוד עצמאיים יצטרכו להנפיק דוחות מס מלווים באישור רואה חשבון.

מאחר וההנחיות עשויות להשתנות ומאחר ועסקאות נדל"ן עשויות להיות שונות האחת מהשנייה, יתכן שיהיו מסמכים נוספים שתצטרכו להנפיק בהתאם לדרישות הבנק או המדינה.

שלב שלישי: הגשת הבקשה למשכנתא

בשלב הגשת הבקשה לאישור עקרוני למשכנתא, יהיה עליכם להגיש לבנק את המסמכים שתוארו בשלב השני. בשלב זה תוכלו לקבל את הצעת המשכנתא של הבנק, הכוללת את שיעורי הריבית, מסלולי ותמהילי המשכנתא המוצעים על ידו. שימו לב שתוקף שערי הריבית המוצעת מוגבלים בזמן ועלולים שלא להיות בתוקף לאחר זמן מה (שאותו מגדיר הבנק).

הערה: מומלץ בחום לערוך סקר שוק בנוגע לתנאי המשכנתא שמוצעים לכם. את סקר השוק יש לבצע מול מספר בנקים. יועץ משכנתאות, אם החלטתם לשכור, יכול לעזור לכם בשלב זה.

שלב רביעי: פתיחת תיק משכנתא

לאחר שבדקתם והשוויתם את התנאים שמוצעים על ידי הבנקים השונים, אפשר בשעה טובה, לפתוח תיק משכנתא.

על מנת לפתוח תיק משכנתא, יהיה עליכם להציג את חוזה הרכישה המקורי בצרוף הערכת שמאי. הערכת שמאי מתבצעת על ידי שמאי שתבחרו מתוך רשימת שמאים שתקבלו מהבנק.

בנוסף, יהיה עליכם לחתום על שלל מסמכים שהבנק יבקש מכם לחתום עליהם.  כמו כן, יהיו מספר משימות שתצטרכו להשלים לפי בקשתו של הבנק.

חשוב מאוד לקרוא את המסמכים בעיון רב, תוך התמקדות בשיעורי הריבית, תנאי ההחזרה של ההלוואה, מקרי אי תשלום ועוד.

שלב חמישי: ביטוחי משכנתא

ביטוח משכנתא, כפי שהוסבר בהרחבה, כולל בתוכו שני סוגי ביטוחים שונים. ביטוח חיים וביטוח דירה.

מטרת הביטוחים היא לשמור על שווי הנכס מצד אחד – ביטוח דירה, ומצד שני לשמור על רציפות התשלום של המשכנתא גם אם חלילה קורה משהו למי מהלווים.

חשוב לציין שקיימות חברות ביטוח רבות שעומדות בתנאי הבנקים לביטוח המשכנתא. כמו כן ההפרשים בתעריפים יכולים להיות גבוהים מאוד, לעיתים קרובות ללא כל הצדקה. לכן, על ידי התנהלות חכמה, תוכלו לחסוך לא מעט כסף. השוו בין מספר הצעות והשוו את התנאים שהן מציעות על מנת לבחור בהצעה המשתלמת ביותר. לדעתי, אם אין הפרשים מהותיים בין הצעת הביטוח שניתנת על ידי חברות הביטוח של הבנק, לבין חברות ביטוח חיצוניות, עדיף לבחור באלה של הבנק אבל ישנם רבים שיחלקו עלי.

שלב שישי: קבלת הכסף והוצאת נסח טאבו

לאחר חתימה על כל המסמכים והשלמת המשימות, ישלח תיק המשכנתא לעיון, בדיקה ואישור סופי. משך הזמן לאישור התיק יכול לנוע בין מספר ימים לבין שבועות, לאחריהם, תקבלו את הכסף.

אחרי שקבלתם את המשכנתא, הוציאו נסח טאבו על מנת לבדוק את השינויים שבוצעו ובכלל זה שינוי הבעלות על הנכס ושעבודו לגוף המלווה – לבנק.

 

כתבות שעשויות לעניין אתכם

כתיבת תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הינם הכרחיים.