איך לחסוך בהוצאות מעבר דירה

במאמר שלפניכם נעשה אתנחתא מכל מה שקשור בחישובים, מספרים ויועצים, ונדבר על תהליך מעבר הדירה. מצאתי לנכון לדבר על נושא זה מאחר והוא קשור ביחס הדוק לכל פעולה של קניית בניית בית או קניית דירה.
המדריך שלפניכם מחולק למספר נושאים ויעסוק בפעולות שעליכם לנקוט על מנת להתכונן ליום המעבר, כיצד לארוז, לבחור חברת הובלות דירה מתאימה, לעדכן את הגופים הרלוונטיים ועוד.

איך לעבור דירה ולהישאר בחיים?

מצאתם את דירת חלומותיכם, חתמתם על חוזה, בבנק הכל הלך מצוין וקיבלתם את המשכנתא הנחשקת ועכשיו אתם ממתינים ליום המעבר. הכל נראה מושלם…לכאורה.

יתכן שלאחר שעברתם את התהליך המתיש של בחירת דירה למגורים, ישבתם עם עורכי דין, יועצי משכנתאות וכו', אתם עשויים לחשוב שהגעתם לחוף מבטחים. למען האמת, אתם מאוד קרובים ועם עוד מאמץ קטן, תוכלו לעבור אל הדירה החדשה בנוחות ובחיסכון כספי משמעותי. בנקודה זו אני רוצה לציין שהיערכות מוקדמת ונכונה למעבר לדירה חדשה הינו הכרחי ואם תשאירו לאלת המזל לטפל לכם בסידורים, היא עלולה לאכזב אתכם. בשורה אחת: המעורבות האקטיבית שלכם הכרחית למעבר מוצלח.

על מנת שיהיה לנו נוח יותר להבין מה צריך לעשות, בחרתי לחלק את תקופת המעבר לשלושה חלקים. 1. לפני המעבר 2. מעבר דירה 3.אחרי המעבר

חלק ראשון – לפני מעבר דירה – החלק העיקרי

התקופה שלפני המעבר מתחילה כבר חודשיים לפני הובלת הדירה. בתקופה זו עליכם לבצע מספר מטלות:

סריקה של תכולת הבית, מה יש במחסן, בארונות ובחדר הילדים. בשלב זה עליכם לסמן את המוצרים שאינכם זקוקים להם עוד. יכול להיות שזה הזמן להיפטר מצעצועים, בגדים ישנים, ריהוט שלא יעבור אתכם לבית החדש וכדומה. אני מניח שהבנתם את הרעיון. את הציוד והביגוד שהחלטתם שאינכם זקוקים לו יותר, תוכלו לתרום או למכור באתרים השונים כגון יד2 או EBAY.

בשלב הבא, תתכננו את תכנית האריזה שלכם. הכוונה פשוטה, בדקו אילו פריטים אינכם משמשים אתכם בחודשיים הקרובים, וניתן לארוז בשלב מוקדם (לדוגמה, מעילים בעונת הקיץ). ארגנו לכם קרטונים וחומרי אריזה שישמשו אתכם לאריזת הבגדים והציוד. בנקודה זו, כדאי להתעכב ולומר לכם שכיום, אינכם חייבים לתור אחר קרטונים בסופר מרקט או במחסנים שונים. ישנן חנויות אינטרנטיות לממכר קרטונים וחומרי אריזה. חנויות אלה אף יביאו לכם את חומרי האריזה על הבית. אני ממליץ לעיין ברשימת המקורות על מנת לאתר בעלי עסק בתחומים השונים שאנו דנים בהם.

בנוסף, חשוב לציין שלצד הקרטונים – בגדלים שונים כך שדברים כבדים יהיו בקרטונים קטנים ולהיפך, תזדקקו לניילונים, שקיות, ניירות עטיפה, ניירות דבק עבים וטושים עבים שישמשו אתכם לסימון הקרטונים.

לאחר שהבנו את אסטרטגית האריזה, נתחיל במלאכת איתור המובילים. באמצעות אינדקס הובלות, תוכלו לקבל מספר הצעות מחיר ממספר מובילים והכל בלחיצת כפתור. כמו כן תוכלו לקרוא חוות דעת אותנטיות על חברות ההובלה כך שבסופו של דבר, ביום המעבר, תזכו להובלה מקצועית ובמחיר משתלם. גם אם נציג חברות ההובלה נשמע מאוד נחמד, התעקשו לפגוש אותו, לסקור את המקום ולקבל הצעת מחיר חתומה. כמו כן וודאו שהמובילים מחזיקים בביטוח תקף, קבעו שעה ובררו אודות מספר המובילים שיגיעו. לעיתים קרובות, חברת ההובלה, תספק לכם קרטונים בחינם או במחיר נמוך מאוד – בדקו איתם את הנושא.

שלב האריזה – להלן מספר דגשים שנכתבו בזיעה רבה. עליכם לזכור שאריזה מסודרת מתאפשרת על ידי תכנון נכון והתחלה בשלב מוקדם ככל שניתן. כך תוכלו להימנע מסיטואציה שבה אתם נאלצים לקחת את הדברים ולנוס על נפשכם. הימנעו מלחץ מיותר, ארזו כל חדר בנפרד ואל תערבבו בין תכולת החדרים השונים. זכרו לרשום על גבי הקרטון, לאן הפריטים שייכים, דבר שיקל עליכם בעת הפריקה. עצות נוספות לאריזה מוצלחת יהיו שימוש בשמיכות על מנת לרפד קרטונים שמכילים כלים שבירים, את הקרטונים רצוי לרפד בניירות עטיפה, הדבר יגדיל את יכולת ספיגת הזעזועים בהובלה ומצד שני יצור עבורכם משטח נקי ונעים לאחסון הציוד.

אני ממליץ להפריד דברים יקרי ערך או רגישים במיוחד כמו תכשיטים ומחשבים נישאים. פריטים כאלה רצוי להוביל באופן עצמאי.

בנוסף, ארגנו לכם מזוודות שישמשו אתכם בימים הראשונים. מזוודות אלה יכילו כלי רחצה, מטענים למכשירים ניידים, מסמכים, כסף וציוד בסיסי לימים הראשונים.

שבוע לפני המעבר, יש "להזכיר" לחברת ההובלה שאתם קיימים ולוודא את יום ושעת ההגעה. כמו כן זה הזמן להתחיל ולעדכן את הכתובת לנותני שירות כגון בנקים, חברות אשראי, חברות ביטוח, תקשורת, גז וחשמל. מספר ימים לפני המעבר עדכנו את כתובתכם בדואר ובקשו להצטרף לשירות "עקוב אחרי" שיאפשר לכם לקבל את כל הדואר שנשלח לכתובת הישנה, בכתובת החדשה.

חלק שני – יום המעבר

אם התארגנתם בצורה טובה ובחרתם את המובילים הנכונים, יום ההובלה צריך לעבור באופן חלק. ארגנו לעצמכם מזון וחטיפים זמינים וכן שתייה קרה. "שמרו" על יחסים טובים עם המובילים (-; והכינו טיפ מבעוד מועד. בקשו מהמובילים לפרוק את הציוד בחדרים המתאימים לפי הכיתוב שעל הקרטונים. הדבר יקל עליכם את ההתמצאות והפריקה בביתכם החדש. ציוד יקר ורגיש יועבר על ידכם באופן עצמאי.

חלק שלישי – עדכונים אחרונים, פריקה ובדיקות אחרונות

עדכנו את כתובתכם במשרד הפנים, וודאו עם חברות התקשורת והאינטרנט שהחשבונות עברו ואם המתקינים לא הגיעו, בדקו שיגיעו במועד הקרוב ביותר שניתן. פרקו את הארגזים והשתמשו בציוד שבמזוודות לום/ימים ראשונים בביתכם החדש. מזל טוב!

לסיכום, מעבר דירה תמיד היה תהליך מתיש. היערכות מוקדמת וחשוב יותר לקיחת יוזמה וניהול נכון, יעשו את ההבדל בין מעבר שהוא בגדר סיוט לבין מעבר מוצלח וחלק מלווה בחיוכים (ואני רציני לחלוטין). דעו לאיזה תהליך אתם נכנסים ותפעלו בהתאם ובלי לחצים מיותרים.

כתבות שעשויות לעניין אתכם

כתיבת תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הינם הכרחיים.